Udar mózgu jest groźną chorobą, która bardzo często prowadzi do trwałego inwalidztwa lub do śmierci chorego. Wystąpienie udaru mózgu to zwykle złożony proces prowadzący do zmniejszenia dopływu krwi do pewnych obszarów mózgu. Ograniczony dopływ krwi do mózgu ma dwie główne przyczyny. Pierwsza z nich to zmniejszenie przekroju tętnicy doprowadzającej krew do mózgu. Jeśli udar mózgu jest wywołany przez te przyczynę to mówimy o udarze niedokrwiennym. To lżejsza odmiana choroby, występująca w ok. 80% przypadków. Pozostałe przypadki to znacznie groźniejszy w skutkach wylew, czyli prawidłowo udar krwotoczny. Wywołany jest przez pęknięcie ścianki tętniczki mózgowej, a więc tym samym również zahamowanie dopływu krwi do określonego obszaru w mózgu (więcej http://portaldlazdrowia.pl/temat/udar-mozgu/).
W zapobieganiu wystąpienia udaru mózgu bardzo ważne jest eliminowanie czynników ryzyka, którymi mogą być pewne przejawy naszego stylu życia labo inne choroby (czytaj http://portaldlazdrowia.pl/udar-mozgu/). Jednym z takich czynników ryzyka, bardzo istotnym, jest nadciśnienie. Długo nieleczone nadciśnienie osłabia ścianki tętnic i może prowadzić do chorób serca oraz miażdżycy. Osłabienie ścianki tętnicy grozi jej pęknięciem, czyli wylewem. Miażdżyca związana jest ze zmniejszeniem światła tętnicy, a to może prowadzić do niedokrwienia. Choroby serca z kolei mogą wywoływać skrzepliny, które po oderwaniu dostają się do tętnicy i w pewnym momencie zatykają ją, czym mogą spowodować niedokrwienie. Innym groźnym czynnikiem ryzyka jest wysoki poziom cholesterolu LDL, który również może prowadzić do miażdżycy. Szybszemu rozwojowi miażdżycy sprzyja również cukrzyca. Poza chorobami są również czynniki ryzyka związane ze stylem życia. Takim jest na przykład zła dieta, prowadząca do nadwagi (czynnik ryzyka cukrzycy), podwyższonego cholesterolu DL i innych niekorzystnych zjawisk). Kolejne czynniki to brak ruchu, palenie tytoni i nadużywanie alkoholu.
Jak widać czynniki ryzyka udaru mózgu to złożony problem, którego nie da się omówić w krótkim artykule. Warto je poznać i co ważniejsze, eliminować, ponieważ występowanie dwóch lub więcej czynników ryzyka znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu.