TOP

Buty do biegania

person-692409_640Bieganie pokochały już tysiące Polaków. Jest ono propagowane także przez szereg osób znanych, nie tylko związanych na co dzień ze sportem, ale też tzw. celebrytów. Chcąc przyłączyć się do tej gromady biegaczy konieczne jest jednak poczynienie pewnych przygotowań. Należy do nich przede wszystkim skompletowanie odpowiedniego stroju. Jego podstawę stanowią oczywiście buty. Czym jednak kierować się przy wyborze właściwego obuwia? Można wyróżnić kilka takich czynników – buty muszą bowiem być dopasowane do konkretnej osoby. Przed zakupem warto zatem sprawdzić, jakie mamy ustawienie stopy. Można to łatwo sprawdzić w gabinecie ortopedy. Wyróżnia się: ustawienie neutralne, supinację (gdy stopy oddalają się od siebie) oraz pronacje (kiedy się zbliżają). Jeśli specjalista nie stwierdzi żadnych patologii w ustawieniu naszych stóp, to wspaniała wiadomość. Jednak nawet jeśli stopy nie są w pozycji prawidłowej, zawsze można wybrać taki rodzaj obuwia, który delikatnie są skoryguje. Udając się do sklepu po obuwie warto też przemyśleć, w jakich warunkach planujemy biegać najczęściej – to strategiczna kwestia. Inny typ obuwia sprawdzi się podczas biegu po asfalcie, a inny – na terenie typu outdoor.

Odpowiednie buty do biegania muszą gwarantować nam komfort użytkowania. Co to oznacza? Że powinny zapewniać maksymalną stabilizację stopy (brak takowej może prowadzić do poważnych kontuzji), a także amortyzować jej ruchy podczas kontaktu z podłożem. Dotyczy to szczególnie osób, które planują biegać głównie po twardej powierzchni. Wtedy amortyzacja wstrząsów staje się bardzo istotna, podobnie przyczepność oraz możliwość wybicia. Buty do biegania po miękkim podłożu (a więc np. na łonie natury) muszą natomiast oferować mocne profilowanie, za to niższą elastyczność podeszwy. Priorytetem w przypadku butów do biegania jest oczywiście ich dopasowanie do stopy. Nie powinny jej zbyt mocno ściskać, istotne, byśmy mogli swobodnie poruszać dużym palcem – dlatego też warto wybrać model o pół rozmiaru większy, niż jesteśmy przyzwyczajeni nosić. W sklepie warto zmierzyć obuwie na taki rodzaj skarpety, w jakich będziemy biegać.

Źle dobrane, nieprofesjonalne obuwie może nie tylko zmniejszyć odczuwaną z treningu przyjemność. Konsekwencje mogą być znacznie gorsze i obejmować: kontuzje stóp, stawów kolanowych, urazy kręgosłupa. Ponad to w źle dopasowanych butach łatwiej o zniechęcenie bieganiem, bo szybciej będziemy się męczyć, dodatkowo czując ból. Wiele osób odstrasza przewidywana cena zakupu specjalnych butów do biegania. Tutaj nie należy się jednak kierować stereotypami. Przedział cenowy jest bowiem bardzo rozległy. Można znaleźć modele powyżej 700 złotych za parę, ale można też nabyć dobrej jakości obuwie za mniej niż 300 złotych. Początkujący biegacze nie muszą inwestować w obuwie o wyjątkowych funkcjach (takich jak np. zwiększanie intensywności pracy mięśni, dodatkowa amortyzacja etc.), jednak wybrany model powinien zapewnić im komfort i bezpieczeństwo.

Więcej: http://radoscodkrywania.tchibo.pl/jakie-sa-dobre-buty-do-biegania-porady-dla-aktywnych

Categories Zdrowie i uroda
ueformichigan.com mubezpieczenia.pl antraffic.pl