Zadaniem tak zwanej małej architektury miejskiej jest zapewnienie mieszkańcom możliwości swobodnego i wygodnego korzystania z przestrzeni publicznej. Jednym z jej elementów jest bez wątpienia stojak rowerowy.
Istotne zapotrzebowanie
Umiejscawiane są one na obszarach szczególnie często uczęszczanych przez ludność. Można w tym miejscu wymienić między innymi biblioteki, kina, muzea czy chociażby parki rozrywki.
Podkreślić trzeba przy tym, iż coraz więcej Polaków decyduje się na jazdę na rowerze. Wiecznie zakorkowane miasta są doskonałym czynnikiem popychających mieszkańców do tego, aby porzucili oni swoje samochody na rzecz właśnie dwukołowców.
Szerokie możliwości wyboru
Wciąż rosnące zapotrzebowanie sprawia, że na rynku stojaków rowerowych panuje obecnie bardzo wysokie zróżnicowanie. Dotyczy ono przede wszystkim sposobu wykonania urządzeń. Na ulicach możemy zaobserwować standardowego, podłużne stojaki, ale również wiele ciekawych rozwiązań spiralnych, okrągłych czy chociażby przypominających stacje dokującego.
Oczywiście decydującą kwestią w przypadku zamówień stojaków rowerowych jest pewnego rodzaju aranżacja i zagospodarowanie przestrzeni publicznej. Omawiane produkty powinny zostać w sposób prawidłowy wkomponowane w ów przestrzeń, tak aby nie wyróżniały się one na niekorzyść.
Przede wszystkim wytrzymałość
Stojak rowerowy, który ma wejść w skład małej architektury, powinien być zamawiany także z uwzględnieniem wytrzymałości materiałów, z których został on przygotowany. Na rynku dominują przede wszystkim produkty wykonane ze stali nierdzewnej oraz tworzyw, które zostały dodatkowo ocynowane. Warstwa cynku uodparnia je na wpływ korozji, która bardzo szybko może doprowadzić do całkowitego zniszczenia stojaka.
Dostępne na rynku stojaki występują w wielu formach. Wymienić można chociażby rozwiązania mobilne, na stałe „wtapiane” w beton oraz montowane za pośrednictwem specjalnych śrub – często spotykane są także stojaki ze specjalnymi magnesami, przytrzymującymi rower w stabilnej pozycji.
Tekst przygotowany we współpracy z Calus-P