TOP

Czego warto nauczyć psa?

Psy lubią mieć w swoim życiu jasne i klarowne zasady i schematy – warto zatem uczyć psa takich schematów zachowań, które sprawią, że nasze życie z psem będzie przyjemne i komfortowe. Unikniemy wtedy wielu złych nawyków i kłopotliwych zachowań u psa.

Warto nauczyć psa spokojnego czekania na otwarcie drzwi. To sprawi, że pies nie będzie szalał pod drzwiami przed wyjściem na spacer, nie będzie piszczał ani szczekał czy drapał drzwi, tylko nauczy się, że trzeba siedzieć spokojnie a drzwi się otworzą. To Ci się bardzo przyda gdy mieszkasz w domu z dużym i silnym psem. Pozwoli Ci to na spokojnie ubrać się i zabrać ze sobą wszystkie rzeczy, bo pies będzie sobie spokojnie czekał. W innym wypadku moment wychodzenia z domu będzie koszmarem bo pies będzie skakał, szczekał i strasznie Ci będzie przeszkadzał. Naucz zatem psa takiego schematu który Tobie odpowiada – pies do niego przywyknie.

Naucz psa, że napinanie smyczy powoduje zmianę kierunku marszu – czyli nie ma opcji na to, że jak pies chce dojść w jakieś miejsce to ciągnie z całych sił. Ucz psa od małego, że jak napina się smycz to zawracamy albo skręcamy. Dzięki temu nauczysz psa wrażliwości na napinanie się smyczy. Gdy tego zabranie w twoim planie szkolenia psa to pies będzie ciągnął na smyczy coraz mocniej. Wiele psów ma takie złe nawyki – gdy czują, że kończy im się smycz to zaczynają ciągnąć z całych sił. Gdy masz takiego psa z utrwalonym złym nawykiem ciągnięcia na smyczy to najlepiej idź na szkolenie psa do najbliższej szkoły szkolenia psów – tam treser psów dobierze odpowiednie ćwiczenia dla Twojego psa, które sprawią, że pies przestanie ciągnąć na smyczy. Samodzielne oduczanie dorosłego psa tego kłopotliwego ciągnięcia na smyczy może być dla Ciebie trudne.

Naucz psa spokojnego zostawania samemu w domu. To bardzo ważne gdy kupujesz lub adoptujesz dorosłego psa – dowiedz się czy pies nie ma lęku separacyjnego, czyli czy przypadkiem nie dostaje ataków paniki gdy zostaje sam. Gdy pies dorosły cierpi na taką dolegliwość to jest to bardzo problematyczne i bardzo trudne do wyeliminowania. Tresura psa pod kątem zostawania samemu w domu jest długotrwała i wymaga wielu tygodni intensywnych i przemyślanych ćwiczeń. Gdy kupujesz lub adoptujesz szczeniaka to poświęć na to zagadnienie sporo swojego czasu – w przemyślany sposób, najlepiej pod okiem tresera psów prowadź trening zostawania samemu w domu dla psa. Gdy nauczysz tego psa to będziesz mógł zostawić psa samego na kilka godzin i pies spokojnie będzie na Ciebie czekał. Gdy jednak pies dostanie lęku separacyjnego to pies będzie całymi godzinami szczekał, wył i niszczył mieszkanie bo będzie dostawał ataków strachu i paniki podczas tych momentów gdy wychodzisz z domu i go zostawiasz samego.

Categories Ciekawe