TOP

Jak samodzielnie wymienić uszczelkę?

Kiedy nie jesteśmy ekspertami od spraw remontowych i budowlanych, do wielu prac w domu musimy zatrudnić fachowców. Jednak są także takie drobne naprawy, które możemy wykonać samemu. Jedną z nich jest wymiana ważnego elementu izolacyjnego, jakim są uszczelki do okien. Jak wybrać odpowiednie uszczelki i w jaki sposób wymienić je samodzielnie? Jest to bardzo proste i niemalże każdy może dokonać tego w domu, bez pomocy fachowca. Proces ten wymaga tylko trzymania się instrukcji, dokładności i działania bez pośpiechu. Nawet jeśli jesteś amatorem w tego typu sprawach, nie zrażaj się – uszczelki do okien wymienia się naprawdę dziecinnie łatwo, a może pomóc Ci w tym ten krótki przewodnik.

Wybór uszczelek

Uszczelki do okien mają bardzo różne rozmiary, dlatego pierwszym krokiem do wyboru nowego zestawu musi być zorientowanie się, jaki rozmiar potrzebujemy dla naszego okna. Jak można to sprawdzić? Takie informacje możemy znaleźć na karcie gwarancyjnej okien. Aby nie mieć wątpliwości, które przepisać z niej liczby i czy aby się w tym nie pomyliliśmy, możemy po prostu zabrać ze sobą do sklepu ten dokument i pokazać go sprzedawcy. On na pewno będzie wiedział, w którym miejscu szukać odpowiednich informacji.
Jeśli nie posiadamy karty gwarancyjnej, musimy po prostu bardzo dokładnie zmierzyć nasze stare uszczelki do okien.

Wymiana uszczelek

Na początku musimy zdemontować stare uszczelki do okien. Następnie trzeba dokładnie oczyścić ramy, szczególnie tam, gdzie widzimy zaschnięty klej lub tłuste zanieczyszczenia. Wszelkie zabrudzenia mogą nam później utrudniać montaż. Po wyczyszczeniu czekamy aż ramy wyschną.
Kolejne kroki są równie proste. Uszczelki do okien są zwykle zabezpieczone folią lub papierem. W pierwszej kolejności należy je zdjąć. Później przyciskamy uszczelkę do rowków montażowych. Trzeba to zrobić z dużą starannością, aby uniknąć wybrzuszeń i wypukłości. Kolejnym krokiem jest zamknięcie skrzydła okiennego i czekanie. Przez kilka godzin uszczelki nie należy dotykać, aby klej w pełni wysechł.

Dobrze wybrane i zamontowane uszczelki mogą posłużyć nam wiele lat. Są one warunkiem dobrej izolacji cieplnej domu, dlatego ich wymiany nie można przeciągać w nieskończoność. Również dlatego, że jest to dość proste i niemalże każdy może samodzielnie wykonać tę wymianę. Oprócz szczelniejszych okien zyskamy wówczas satysfakcję z powodu naprawienia czegoś własnymi rękami. Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru uszczelki do okien, na pewno pomoże nam w tym fachowca ze specjalistycznego sklepu.

Categories Dom i Wnętrze