TOP

Jazda na rowerze – sport dla każdego?

W Polsce cały czas powiększa się ilość ścieżek rowerowych. Ten fakt bardzo cieszy tym bardziej, że spora ilość osób porusza się na dwóch kółkach właściwie codziennie. Często wynika to z faktu, że na rowerze można się dostać w różne miejsca (zwłaszcza w samym centrum miasta) zdecydowanie szybciej niż np. tramwajem czy autobusem.

Coraz więcej rowerzystów

Można sobie zadać pytanie dlaczego właśnie jazda na rowerze staje się tak popularna. Wynika to z wielu przyczyn: przede wszystkim to sport, który może uprawiać właściwie każdy. Nie ma tu ograniczeń takich jak np. w przypadku biegania, które może negatywnie wpływać na stawy. Ponadto kolarstwo pozwala w przyjemny sposób zrzucić zbędne kilogramy. Ten argument prawdopodobnie najsilniej trafi do pań.

Dużą zaletą jazdy rekreacyjnej jest to, że pozwala na swobodne poruszanie się po często zakorkowanych miejscach. Rowerzystów powinien cieszyć fakt, że w coraz większej ilości miejsc znalezienie stojaka na rowery i pozostawienie tam swojego sprzętu nie stanowi problemu.

Dużą zaletą rekreacyjnej jazdy na rowerze jest to, że nie wymaga ona zakupu dużej ilości sprzętu. Oczywiście kupno roweru wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak raz kupiony wystarczy na kilka lat. Oczywiście sprzęt należy serwisować przynajmniej raz w roku, jednak to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych.

Naturalnie z czasem może pojawić się wewnętrzna potrzeba zakupu profesjonalnej odzieży, jednak to już kwestia indywidualna – zwiększy komfort jazdy, ale nie jest niezbędna.

Od amatora do profesjonalisty

Może się okazać, że po pewnym czasie jazda rekreacyjna przestanie być wystarczająca i z czasem kogoś zacznie nęcić kolarstwo szosowe. W takiej sytuacji niezbędna będzie zmiana roweru na specjalistyczny i zakup kasku. Przydatny może się okazać również stojak na rowery, który umożliwi samodzielne wykonywanie prostych prac serwisowych w domu. Dobrze sprawić sobie również profesjonalny, oddychający strój oraz buty, które dobrze dopasowują się do pedałów.

Oczywiście, aby móc osiągać pożądane wyniki konieczny będzie intensywny trening: na rowerze, ale także siłowy, czy pływacki. Nie warto zamykać się wyłącznie na jeden rodzaj treningu, ponieważ pozostałe również pozytywnie wpływają na rozwój całego organizmu.

Jak zadbać o rower

W przypadku kiedy zabawa zmienia się w coś wymagającego większego zaangażowania warto znaleźć godny zaufania serwis, który zajmie się sprzętem. Każdy specjalista ma do swojej dyspozycji profesjonalny stojak na rowery oraz inne akcesoria niezbędne do prawidłowego zajęcia się dwukołowym sprzętem.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Calus P

Categories Dom i Wnętrze