TOP

Leżaki ogrodowe – jak wybierać?

Wybór mebli ogrodowych jest ogromny. Są one produkowane z bardzo wielu materiałów i różnią się pod względem wygody oraz funkcjonalności. Przy zakupie tych elementów wyposażenia ogrodu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii.

Wygoda to podstawa

Leżaki ogrodowe to meble, które są przeznaczone przede wszystkim do przyjemnego relaksu na świeżym powietrzu. Aby osiągnąć taki efekt, leżak musi zostać dobrze zaprojektowany oraz wykonany z odpowiedniego materiału. Tylko wtedy rzeczywiście zapewni odpowiedni poziom wygody.

Ważne jest więc, żeby leżaki ogrodowe były dobrze wyprofilowane. Tylko wtedy zapewnią właściwe oparcie dla kręgosłupa. Warto także wybrać model, który posiada dodatkowo praktyczne podłokietniki, pozwalające oprzeć ręce. Przyda się możliwość regulacji kąta nachylenia takiego leżaka, dzięki czemu będzie można dopasować go idealnie do swoich potrzeb.

Trwały materiał

Leżak ogrodowy zostanie wykorzystywany na świeżym powietrzu, dlatego będzie narażony na kontakt z takimi czynnikami jak deszcz, czy intensywne słońce. W takim przypadku nie może ulegać zbyt szybko zniszczeniu, na przykład odbarwieniu pod wpływem promieni słonecznych.

Popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji wyższej jakości leżaków ogrodowych jest drewno. Zaletą tego rozwiązania jest na pewno jego bardzo estetyczny wygląd. Drewniane meble ogrodowe są na tyle eleganckie, że będą pasować do ładnego otoczenia domu i zadbanego ogrodu. Drewno jest również bardzo przyjemne w dotyku i zawsze ciepłe. Jednocześnie trzeba się również liczyć z tym, że ten materiał wymaga systematycznej pielęgnacji, które może pochłaniać trochę czasu.

Alternatywnym rozwiązaniem może być leżak ogrodowy wykonany z wysokiej jakości tworzyw sztucznych taki jak technorattan, który nie wymaga konserwacji i jednocześnie wygląda estetycznie oraz pasuje praktycznie do każdego ogrodu. Innym funkcjonalnym wyborem będzie również taki mebel ogrodowy wykonany z metalu.

Wygodne przechowywanie

Przechowywanie mebli ogrodowych ma ogromne znaczenie. W większości przypadków leżaki ogrodowe nie będą mogły zostać przez cały rok na zewnątrz i trzeba będzie wygospodarować miejsce w garażu lub piwnicy, żeby odstawić je na okres jesienno-zimowy i w ten sposób zabezpieczyć przed działaniem niskich temperatur. Warto wybrać leżak, który będzie łatwy do składania i przenoszenia, a także nie zajmie dużej ilości miejsca. Ze względu na konieczność przechowywania, może się okazać, że zakup dużych, masywnych mebli ogrodowych będzie po prostu mało praktycznym rozwiązaniem.

Oczywiście nie można zapominać również o tym, że leżak musi być po prostu ładny i dopasowany do ogrodu. Elegancki mebel tego typu stanie się ładną ozdobą przestrzeni i gustownym dodatkiem do otoczenia. Kiepski leżak z metalowego szkieletu obciągniętego materiałem nie będzie ani wygodny, ani zbyt estetyczny. Z tego powodu warto zastanowić się nad zainwestowaniem w meble ogrodowe z wyższej półki. Na pewno przełoży się to w korzystny sposób na ich jakość.

Categories Dom i Wnętrze