TOP

Instalacje z rur stalowych – wady i zalety

Instalacje mogą być wykonane z różnych materiałów. Zazwyczaj stosuje się w tym celu miedź, stal lub tworzywa sztuczne. Chociaż to ostatnie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, warto pamiętać o zaletach, które ma stal.

Zalety stali

Rury stalowe wykorzystywane jako element instalacji wodociągowych to głównie stal ocynkowana. Powłoka cynkowa stanowi zabezpieczenie przed korozją. Dużą zaletą tego materiału jest przede wszystkim bardzo duża wytrzymałość na działanie różnych sił – rozciągania, ściskania i zginania. Oznacza to, że z wykorzystaniem rur stalowych można układać nawet bardzo długie instalacje bez wykorzystywania dodatkowych mocowań oraz podpór. Instalacje wykonane ze stali są stosowane wszędzie tam, gdzie rury będą narażone na obciążenia mechaniczne.

Kolejną zaletą stali jest także jej duża szczelność – ten materiał nie przepuszcza gazów z otoczenia, na przykład tlenu. Charakteryzuje się również wysoką odpornością na działanie promieniowania UV. Rury stalowe są także odporne na wpływ wysokich temperatur. Z tego powodu można je z powodzeniem wykorzystywać również w instalacjach grzewczych, w których temperatura wody może przekroczyć 90 st. C.

Wady stali

Wadą rur stalowych jest przede wszystkim ich podatność na korozję. Dotoczy to głównie instalacji, w których płynie woda o niskim pH, ponieważ z czasem może to powodować uszkodzenie powłoki z cynku.

Trzeba także pamiętać, że ze względu na dosyć chropowatą powierzchnię takie rury będą miały tendencję do powstawania osadów, które będą następnie wpływać w negatywny sposób na jakość wody. Takiej sytuacji można zapobiegać dzięki systematycznemu płukaniu rur.

Rury stalowe w praktyce

Rury wykonane ze stali są łączone z wykorzystaniem łączników z żeliwa białego. W przypadku łączników gwintowanych istnieje konieczność zastosowania dodatkowego uszczelnienia w postaci past uszczelniających, taśm teflonowych lub przędzy z konopi. Rur ocynkowanych nie należy także zginać, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia powłoki ochronnej, co następnie spowoduje korozję. Dlatego zmiany kierunku instalacji muszą być wykonane z zastosowaniem specjalnych łączników takich jak łuki i kolanka.

Instalacje ze stali cieszą się od lat dużą popularnością, dlatego na rynku dostępny jest bardzo duży asortyment elementów, które charakteryzują się standardowymi parametrami. Dzięki temu można łączyć wyroby pochodzące od różnych producentów. Wyroby tego typu spełniają wysokie standardy i są dopuszczone do stosowania w różnego rodzaju instalacjach.

Artykuł przygotowany we współpracy z hurtownią Stali EuroMixStal

Categories Dom i Wnętrze
azubezpieczenia.pl zobacz wiecje atliteracki.com.pl