TOP

Operacje plastyczne nosa

Operacje plastyczne nosa są jednym z najpopularniejszych zabiegów, których podejmują się chirurdzy plastyczni. Osoby z krzywym czy garbatym nosem mogą pozbyć się owych niedoskonałości, a nawet wyleczyć choroby zatok przynosowych, co znacznie wpływa na jakość życia. Czy ładny wygląd to, aby jedyny powód, dla którego ludzie decydują się na operacje plastyczne?

Powody ingerencji w wygląd

Operacje plastyczne nosa mają na celu zmianę kształtu nosa tak, aby przeobrazić go na zgrabny i proporcjonalny. Odbywa się to za pomocą usunięcia uwydatnionej kości nosowej, asymetryczności lub skróceniu czubka nosa. Można nawet powiększyć za mały otwór nosowy czy też wyregulować szpiczasty bądź gruby koniec nosa. Możliwości jest naprawdę dużo, a ogranicza chirurga jedynie wyobraźnia, którą przecież jak najbardziej posiada. Osoby ze zbyt małym nosem również mogą liczyć na pomoc, ponieważ można go powiększyć za pomocą przeszczepu chrząstki z ucha, żebra czy też przy użyciu materiałów syntetycznych.

Innym bardziej poważnym powodem jest decydowanie się na operacje plastyczne z powodów medycznych. Dzieje się tak na skutek uszkodzenia struktury nosa z powodu wypadku, urazu, choroby czy wad wrodzonych. Bardzo często wykonuje się prostowanie przegrody nosowej lub plastykę przerośniętych małżowin nosowych. Na szczęście owe zabiegi są refundowane przez NFZ.

Rodzaje operacji plastycznych

Operacje plastyczne nosa mogą być wykonywane metodą zamkniętą, otwartą lub poprzez wtórną rynoplastykę. Pierwszy sposób polega na wewnętrznym nacięciu nosa, aby uzyskać dostęp do kości i chrząstki wpierających nos. Taka metoda nie zostawia widocznych blizn pooperacyjnych.
Metoda otwarta polega na cięciu w kształcie litery W prostopadle do przegrody nosowej i w tym przypadku należy liczyć się z tym, że pozostanie niewielka blizna.
Jeśli chodzi o rynoplastykę, to polega ona na powtórnej operacji nosa, kiedy to tkanki nosa są zdeformowane lub niewłaściwie ukrwione z powodu źle przeprowadzonych operacji plastycznych.

Po zabiegu

Po operacji pacjent przez dobę ma umieszczone w dziurkach nosa setony, które zapobiegają krwawieniu. Natomiast gipsową szynę ściąga si po około 10 dniach. Przez kolejne dwa tygodnie pacjent doświadcza obrzęku i siniaków wokół oczu, co jest całkowicie normalnym zjawiskiem i nie należy się tym nadto sterować. Zwykle opuchlizna utrzymuje się do sześciu miesięcy i dopiero po upływie tego czasu, będzie można zobaczyć ostateczny kształt nosa. Ważne jest, aby przez kilka pierwszych miesięcy ograniczyć wysiłek fizyczny, ponieważ zoperowany nos jest bardzo wrażliwy na wszelkie urazy. Przeciwwskazaniem jest także korzystanie z solarium oraz sauny.

Jeśli chodzi o powikłania mogące wystąpić po operacjach plastycznych nosa, to zdarzają się one stosunkowo rzadko. Może dojść do krwawienia, alergii skórnej na leki znieczulające i infekcje. W bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do problemów skórnych, gdzie następie martwica skóry, czyli rozpad tkanki skóry. Ważne jest więc wybranie sprawdzonego i doświadczonego chirurga, który odznacza się starannością i precyzją podczas wykonywania jakiegokolwiek zabiegu.

Artykuł został zainspirowany działalnością kliniki Art&Med – operacje plastyczne.

Categories Zdrowie i uroda