Postęp cywilizacyjny niesie za sobą wiele udogodnień. Codzienne czynności wykonujemy szybciej i łatwiej. Niesie za sobą również zagrożenia. Siedzący tryb życia, stres, zanieczyszczenie środowiska, wypadki komunikacyjne powodują, że coraz częściej chorujemy na zmiany zwyrodnieniowe lub ulegamy wypadkom.
Powrót do zdrowia i pełnej sprawności zapewniają zabiegi rehabilitacyjne i masaż leczniczy. O ich stosowaniu decyduje lekarz specjalista biorąc pod uwagę cel, główne schorzenie oraz schorzenia towarzyszące. Istnieje kilka rodzajów masażu leczniczego.
Masaż podstawowy
Oparty jest o techniki masażu klasycznego. Jego celem jest pobudzenie krążenia krwi i limfy, które przyśpieszą proces przemiany materii i oczyszczanie organizmu. Masaż dostarcza bodźce do organizmu, które pobudzają odpowiednio chore narządy.
Masaż ten najczęściej stosowanych jest przy schorzeniach kręgosłupa, porażeniach i niedowładach, złamaniach, skręceniach, przewlekłych zapaleniach stawów i mięśni, stanach pooperacyjnych. Efekty lecznicze przynosi po minimum 10 zabiegach. Wyróżniamy:
- masaż krótkotrwały – 10-15 minut, bodźce mają działanie miejscowe,
- masaż średniobodźcowy – trwa 20-30 minut, dostarczane bodźce działają miejscowo oraz wywołują reakcję całego organizmu,
- masaż długobodźcowy – 60-75 minut, reakcja całego organizmu jest istotniejsza od reakcji miejscowej, przeprowadza się go co drugi dzień.
Naturalną reakcją organizmu są nasilone bóle po 2, 3 zabiegach. Najlepiej zrobić wtedy jednodniową przerwę i pozwolić przystosować się mięśniom do nowych bodźców. Dobrze wykonany masaż przynosi stałą poprawę, a przy schorzeniach przewlekłych na 3-4 miesięcy.
Masaż limfatyczny
Nazywany jest także drenażem limfatycznym. Przeprowadzany może być tylko przez doświadczonych masażystów. Polega na przyspieszeniu krążenia limfy, dzięki czemu likwidowane są opuchlizny, obrzęków zastoinowych. Przeprowadza się go w kierunku serca. Polecany jest dla osób odchudzających się, walczących z cellulitem, po amputacji piersi, po chorobach nowotworowych oraz terapii sterydowej.
Masaż limfatyczny podnosi odporność organizmu, przyśpiesza jego oczyszczanie z toksyn, poprawia wygląd skóry, usuwa siniaki, poprawia ukrwienie (likwiduje efekt zimnych nóg), usprawnia pracę serca. Mimo wielu zalet masaż ten nie jest wskazany dla osób z stanami zapalnymi, poważnymi chorobami serca, nowotworami złośliwymi.
Masaż segmentarny
Nazwa wzięła się stąd, że ciało człowieka podzielono na 31 segmentów. W ich obrębie oddziaływują wzajemnie na siebie skóra, tkanka łączna, tkanka mięśniowa i narządy wewnętrzne. Dzięki stosowaniu specjalnych chwytów zabiegi działają głównie na narządy wewnętrzne. Pod ich wpływem w tkankach wywoływane sąreakcje odruchowe, a odruchy niewłaściwe są eliminowane. Bardzo istotna przy stosowaniu tego masażu leczniczego jest siła dostarczanego bodźca. Powinna być dostosowana do indywidualnych reakcji pacjenta.
Zalecany jest przede wszystkim dla osób ze schorzeniami neurologicznymi. Przynosi natychmiastowe efekty przy rwie kulszowej. Zalecany jest także przy chorobie gośćcowej.
W przeciwieństwie do masaży relaksacyjnych, masaże lecznicze powinny być wykonywane w profesjonalnych gabinetach, przez masażystów posiadających odpowiednie uprawnienia oraz po konsultacjach lekarskich. Tylko wtedy będą skuteczne i przyniosą oczekiwane rezultaty. Masaże lecznicze refundowane są przez NFZ.
Masaż leczniczy Warszawa proponuje Instytut Zdrowia i Urody Medica SPA