Sprzęt elektroniczny taki jak monitoring towarzyszy nam na każdym kroku i nie da się ukryć, że budzi mieszane uczucia. Stanowiska są podzielone, ponieważ znajdą się zagorzali zwolennicy, ale również Ci, którzy nieufnie podchodzą do tego typu rozwiązań. Montowanie kamer według powszechnej opinii wpływa znacząco na jakość szeroko rozumianego bezpieczeństwa i przynosi wiele korzyści.
Monitoring wizyjny, czyli inaczej telewizja przemysłowa CCTV ma za zadanie obserwację firm, sklepów, hal produkcyjnych, domów prywatnych, banków, szkół, instytucji publicznych, komunikacji miejskiej, przestrzeni publicznych. Wyróżnia się trzy rodzaje systemów monitoringu wizyjnego występującego na rynku: cyfrowy (inaczej IP), analogowy, oraz hybrydowy.
Skupimy się na kamerach cyfrowych i płynących plusów z ich posiadania
Monitoring IP należy do najnowocześniejszych wersji dozoru wizyjnego. Głównym celem działania monitoringu jest nagranie materiału z kamer na dysk twardy za pomocą rejestratora. Tak zapisany obraz może być odtworzony w każdym momencie, ponieważ nagrania się archiwizują. Kolejną również bardzo ważną funkcją, którą daje nam monitoring wizyjny cyfrowy jest możliwość podglądu obrazu z kamer za pomocą internetu, na różnych urządzeniach elektronicznych w czasie rzeczywistym. Takich jak: tablet, telefon, czy komputer. Jest to ogromna zaleta. Zdalna możliwość podglądu, daje nam swobodę miejsca, z którego chcemy zobaczyć co się dzieję na przykład na terenie firmy, którą zarządzamy, czy też żeby zobaczyć, czy wszystko dobrze na terenie naszego domu podczas naszej nieobecności. Każda kamera IP może mieć ustawiony kilkupoziomowy dostęp co pozwala na nadanie uprawnień do konfiguracji, czy podglądu odpowiednim osobom.
Monitoring IP jest technologią, która jako pierwsza posiada możliwość przetwarzania obrazu wysokiej rozdzielczości
Technologia ta powoduję, ze monitoring jest odporny na zakłócenia, posiada nieograniczony zasięg dzięki możliwości pracy w sieci LAN, możliwość wysyłania wielu informacji w jedym momencie itp. Obraz z kamer IP jest od kilku do nawet 25 razy większy niż w kamerach analogowych, co wpływa znacząco na szczegółowość , oraz wielkość obszaru poddanego obserwacji. Takie rozwiązanie pozwala nadzorować większy obszar, nie powodując spadku jakości nagrywanego materiału. Dobrym tego przykładem są kamery umieszczane na takich dużych obszarach jak stadiony, czy parkingi. W zależności od potrzeb można wyróżnić kamery do zastosowania wewnętrznego i zewnętrznego. Kamery IP stosowane na zewnątrz w specjalnych obudowach, które chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi na przykład atakami wandalizmu. Odporne na warunki atmosferyczne, które posiadają również specjalne obudowę chroniące przed wilgotnością, zakurzeniem, czy nasłonecznieniem.
Kamery pracujące dzień i noc, które dostosowują się do panującego poziomu oświetlenia. Kamery IP bezprzewodowe, których niebywałą zaletą jest łatwość i szybkość instalacji. Wskazane w miejscach, w których prowadzenie przewodów jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Monitoring IP również występuję w wersjach bardziej kamuflujących się, w których nie widać w jakim kierunku patrzy kamera i najlepiej, żeby w ogóle nie rzucała się w oczy. Każda szukająca dobrego monitoringu IP osoba napewno znajdzie coś dla siebie spośród takiego wyboru.
Opracowanie https://ivel.pl/