Międzynarodowa Agencja do Badań nad Rakiem, w skrócie IARC, prowadzi badania medyczne nad wpływem alkoholu na zachorowania na raka. IARC jest jedną z agend Światowej Organizacji Zdrowia i od wielu już lat zajmuje się badaniami medycznymi nad nowotworami złośliwymi. Dzięki pracy członków tej agendy, coraz więcej informacji na temat czynników wpływających na rozwój choroby nowotworowej, wychodzi na światło dzienne.
Jakie nowotwory wywołuje alkohol?
Ostatnio zostały opublikowane wyniki przeprowadzonych już badań, z których wynika, że regularne spożywanie alkoholu powoduje rocznie około siedemset nowych przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe. W rezultacie tego dochodzi do około 350 tysięcy zgonów rocznie.
Według badań wynika, że regularne spożywanie alkoholu przyczynia się do zwiększenia zachorowań na raka o 5%. Natomiast rocznie umiera 4,5% chorych borykających się z nowotworem wywołanym przez alkohol. Badania medyczne pokazują, że im więcej alkoholu pije osoba, tym większe prawdopodobieństwo, że zachoruje na nowotwór złośliwy. Natomiast ze statystyk wynika, że przez spożywanie alkoholu najczęściej, bo aż w ponad 25%, wywołuje raka piersi oraz raka jelita grubego i odbytnicy (23%), a także gardła, przełyku, krtani oraz wątroby.
Alkohol jako czynnik wywołujący raka
Badania ciągle trwają, a ich wyniki jeszcze nie do końca wyjaśniają, dlaczego alkohol jest jednym z czynników wywołujących raka. W badaniach medycznych najczęściej pojawia się informacja o szkodliwym działaniu aldehydu octowego. Jest to produkt przemiany etanolu i według uczonych to właśnie ten związek wpływa na uszkodzenie łańcucha DNA, a to z kolei daje możliwości rozwoju nowych zmutowanych komórek. Alkohol przyczynia się do obniżenia w organizmie wielu składników mineralnych oraz witamin. Między innymi dotyczy to żelaza, cynku, witamin z grupy B oraz witaminy E. Stałe obniżenie poziomu tych składników może wpływać na pojawienie się niektórych nowotworów złośliwych. Światowa Organizacja Zdrowia zalicza alkohol do czynników silnie kancerogennych.
Alkohol jako czynnik wywołujący różne choroby
Spożywanie regularne alkoholu czy też wręcz jego nadużywanie przyczynia się również do powstania innych chorób, nie będących nowotworami. Do chorób wywoływanych poprzez nadmierne spożywanie alkoholu zalicza się przede wszystkim: marskość wątroby, zapalenie żołądka. Samo nadużywanie alkoholu nazywane się również chorobą alkoholową i związane jest z ogólnym wyniszczeniem organizmu, zaburzeniami psychicznymi. Duża dawka alkoholu może prowadzić również do śmierci, poprzez samo spożycie.
Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl/badania