Niezależnie, czy do sklepu dostarczane są owoce z lokalnych sadów, czy z dużych upraw, ważne jest, by było to czynione z uwagą oraz troską o jakość. Skrzynie na jabłka są jednym z ważnych aspektów transportu, ponieważ w dużej mierze od nich zależy, w jakim stanie owoce trafią do sprzedaży.
W czym przewozi się owoce?
Jabłka dostawcy przewożą najczęściej w paletach, skrzyniopaletach lub skrzyniach. Skrzynie na jabłka są najbardziej powszechnym rodzajem pojemnika, ponieważ ich budowa minimalizuje ryzyko uszkodzenia przewożonych owoców, a jednocześnie umożliwia przewóz dużej ilości jabłek na stosunkowo małej powierzchni.
Materiały stosowane w tworzeniu skrzynek na jabłka
Drewno oraz plastik są najczęściej stosowanymi surowcami. Podczas dostawy używane są skrzynki po jabłkach lub skrzynki drewniane, lecz to, który rodzaj zapewnia wyższą ochronę towaru i jakość transportu, jest kwestią sporną. Zarówno plastik, jak i drewno mają swoje niezaprzeczalne zalety, lecz także pewne wady.
Czy pojemniki plastikowe na owoce wyprą skrzynie drewniane?
Różnic między pojemnikami z tych surowców jest naprawdę wiele. Drewno jest przede wszystkim znacznie droższe niż plastik do pozyskania i utrzymania w dobrym stanie, a do tego cięższe (ma to duże znaczenie przy transporcie). Dodatkowo, nie jest tak trwałe, ponieważ może zostać narażone na zniszczenie przez insekty. Plastikowe skrzynki po jabłkach będą służyć dostawcy dłużej niż drewniane. Przy tym, gładkie ściany plastiku gwarantują zminimalizowane ryzyko uszkodzenia owoców, w przeciwieństwie do skrzyń z drewna – owoce mogą zostać uszkodzone przez drzazgi, gwoździe, nieregularną powierzchnię desek i nierówne dno pojemnika. Z drugiej strony – plastik jest zazwyczaj bardziej narażony od drewna na odkształcenia i odbarwienia, powstałe przez niekorzystne warunki atmosferyczne lub złe przechowywanie. Dodatkowo, plastik jest bardziej kruchy niż drewno, dlatego plastikowe pojemniki, o ile nie są tworzone z grubych warstw surowca, mają mniejszą wytrzymałość – utrzymają mniejszy ciężar niż skrzynie drewniane. Problematyczna może być również konieczność zapewnienia owocom dodatkowego obiegu powietrza, by zapobiec przyspieszonemu gniciu.
Nie tylko jeden transport
Skrzynki po jabłkach można stosować wielokrotnie podczas następnych transportów, jednak należy za każdym razem sprawdzać ich stan techniczny: gładkość ścian, czystość, brak pęknięć, odkształceń. Powinny być wykonywane z surowców z atestem.