TOP

Czujniki krawędziowe

 

Zaawansowanie technologicznie nowinki w przemyśle są pożądane przez właścicieli przedsiębiorstw zajmujących się obróbką, cięciem i modelowaniem metalu.

Co to są czujniki krawędziowe?

Czujniki krawędziowe to narzędzie służące do prawidłowego ustawienia powierzchni albo krawędzi detalu. Używane są również w celu ustalenia środka otworów, które są centrycznie położone względem wrzeciona obsługiwanej maszyny. Jednym z podstawowych rodzajów czujników są ustawiaki frezarskie, które obsługiwane są mechanicznie. Czujnik ten ma prostą budowę, składa się z dwóch części, które są połączone sprężyną.

Czujnik krawędziowy mechaniczny

Mechaniczny ustawiak jest bardzo precyzyjny jak na swoją prostotę, ponieważ dokładność pozycjonowania wynosi do 0,01 milimetra. Warto zaznaczyć, że po tym, jak obroty zostaną włączone w obrabiarce, części łączone sprężynką nie są położone względem siebie. Nie zachowują one współosiowości, dlatego że powstała siła odśrodkowa im to uniemożliwia. ​Wtedy, gdy końcówka pomiarowa zostanie zetknięta z detalami i ich płaszczyznami to spowodowane zostanie wycentrowanie osi wrzeciona.

Jak pracować z czujnikiem mechanicznym?

Podczas pracy należy delikatnie przesuwać się w miejsce, gdzie jest detal, a następnie należy wycentrować oś wrzeciona maszyny. Ma być ona wycentrowana z osią końcówki pomiarowej stosowanego czujnika. Warto zaznaczyć, że nie będzie to punkt zerowy, który można uznać za rzeczywisty. Prawdziwy punkt zerowy należy zmniejszyć o wartość promienia, jaki ma końcówka pomiarowa.

Elektroniczne czujniki krawędziowe

Na rynku dostępne są również czujniki krawędziowe, których działanie oparte jest na elektronice. Dzisiejsza technologia jest niezwykle rozbudowana i pozwala wybierać spośród kilku rodzajów czujników.Czujniki krawędziowe elektroniczne składają się z kulki (najczęściej stalowej), którą osadza się na sprężynie. Robi się to po to, aby chronić ustawiak przed uszkodzeniem, które może mieć miejsce w przypadku, gdy za bardzo dojedzie się do krawędzi. Takie czujniki są dużo bardziej przejrzyste, ponieważ posiadają one diody LED, które włączają się, wtedy gdy czujnik dotknie metalowy detal, obrabianego przedmiotu.Co więcej, niektóre modele czujników mogą również informować o osiągnięciu punktu wydając sygnał dźwiękowy. Ustawianie rzeczywistego punktu zerowego należy rozpocząć tak jak w przypadku czujników mechanicznych. Punkt zerowy musi być skorygowany o wartość promienia kulki.

Ustawiak 3D

Czujniki zegarowe 3D to zdecydowanie najbardziej zaawansowane technologicznie czujniki krawędziowe. Pomiar takim czujnikiem rozpoczyna się, wtedy gdy kulka dotknie krawędź. W przypadku czujnika 3D nie ma problemu z kompensowaniem średnicy kulki, ponieważ odbywa się to automatycznie. Dzięki temu można określić punkt zerowy szybciej. Tego typu czujnik należy ustawić w pozycji zerowej względem krawędzi elementu. Czujniki 3D mają różne, wymienne trzpienie, które mają różną długość, to samo dotyczy kulki, która może mieć różne średnice.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki krawędziowe.

Categories Ciekawe