TOP

Czyszczenie drukarki laserowej.

Rozpoczynając drukowanie oczekujemy szybkiego i doskonałego efektu. Czasami jednak napotykamy na niespodziewane przeszkody, które nam to skutecznie utrudniają. Zdarza się, że kartka papieru, która powinna być perfekcyjnie pokryta rysunkiem przedstawia rozmazane plamy tuszu czy też dodatkowe wzory. Może to oznaczać, ze nasza drukarka wymaga wyczyszczenia. Kiedy i jak należy czyścić drukarkę laserową, i czy możemy to zrobić samodzielnie?

Jakie są objawy wskazujące na konieczność wyczyszczenia drukarki?

Naszą uwagę na czystość drukarki powinny zwrócić następujące problemy:
– czarne lub szare smugi pojawiające się na wydruku,
– częste wciąganie papieru,
– zaginanie papieru w trakcie drukowania.
Tonery do drukarek laserowych mają postać proszku zamkniętego w pojemniczku, więc w przeciwieństwie do drukarek atramentowych, drukarki laserowe wymagają czyszczenia o wiele rzadziej. Nie znaczy to jednak, że nie potrzebują go wcale.

Etap pierwszy

Przed przystąpieniem do czyszczenia drukarkę należy odłączyć od źródła zasilania. Należy także wyjąć papier.
Następnie przy pomocy miękkiej ściereczki i odpowiedniego do tego celu detergentu, należy ostrożnie wytrzeć obudowę drukarki.
Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne płyny, służące do czyszczenia drukarek. Większość producentów drukarek ma takie detergenty w swojej ofercie i są one łatwo dostępne.

Etap drugi

Po wyczyszczeniu obudowy drukarki, przystępujemy do konserwacji jej części wewnętrznych. Każda drukarka jest nieco inaczej zbudowana, na przykład w części z nich tonery są na stałe zespolone z wałkiem światłoczułym, w innych stanowią odrębne części. Dlatego też, aby nie zniszczyć sprzętu, przed rozpoczęciem czyszczenia warto zerknąć do instrukcji obsługi.
Po otwarciu pokrywy drukarki laserowej, ukazuje się nam podajnik papieru, który należy wyjąć. Następnie ujrzymy kartridż z tonerem. Generalnie tonery do drukarek należy traktować delikatnie ze względu na ryzyko uszkodzenia i rozsypania się proszku, więc po wyjęciu warto położyć tę część na listku ręcznika papierowego, a samo gniazdo tonera przetrzeć przygotowaną wcześniej ściereczką.
Warto powtórzyć tę czynność kilkukrotnie, gdyż części te brudzą się naprawdę mocno.

Kwestie bezpieczeństwa

Poza wspomnianym wcześniej odłączeniem drukarki od zasilania oraz zabezpieczeniem tonera do drukarki przed zniszczeniem, warto przestrzegać jeszcze kilku zasad.
Jedna z nich mówi, że do środka drukarki nie wolno rozpylać detergentu ani wody. Używamy wyłącznie lekko wilgotnej ściereczki.
Nie używamy też odkurzacza, choć wydaje się on doskonałym sposobem na szybie i efektywne wyczyszczenie drukarki. Osuszanie przy pomocy suszarki do włosów także nie jest dobrym pomysłem.

Na zakończenie

Sklepy ze specjalistycznym sprzętem komputerowym dysponują całą gamą produktów, które umożliwią nam skuteczną konserwację naszej drukarki: od tanich płynów czyszczących, po specjalne zestawy konserwacyjne. Dzięki temu każdy z nas, po zapoznaniu się z instrukcją obsługi – może samodzielnie wyczyścić swoją drukarkę.

Categories Biznes