TOP

Gniazda elektryczne w różnych krajach świata

Każdy, kto choć trochę podróżuje wie, że powiedzenie „co kraj to obyczaj” jest jak najbardziej zasadne. Każde państwo może zaskoczyć turystę inną kulturą, obyczajami, stylem życia mieszkańców. Zadziwiać mogą także czynniki takie jak klimat, standardy higieny czy różne drobiazgi ułatwiające lub utrudniające codzienne życie. Do takich drobnych rzeczy, bez których jednak nie da się dzisiaj żyć, zaliczamy gniazda elektryczne. W podróży korzystamy z nich bardzo często – ładujemy telefon komórkowy, laptop, baterie do aparatu fotograficznego. Dlatego warto przed podróżą sprawdzić, jakie standardy, jeśli chodzi o gniazdka obowiązują w kraju, do którego się wybieramy, aby nie być niemiło zaskoczonym niemożnością podłączenia się ze swoim sprzętem.

Wtyczki w Ameryce

Podróżując po Ameryce Północnej i części Ameryki Południowej najczęściej spotkamy gniazda elektryczne, do których pasują wtyczki typu A i B. Wtyczka typu A posiada dwa płaskie, równoległe bolce. Natomiast wtyczka typu B jest podobna, ale charakterystyczny dla niej jest także dodatkowy okrągły kołek uziemiający. Te rodzaje wtyczek stosowane są w całej Ameryce Północnej – Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, a także w niektórych państwach Ameryki Południowej – Wenezueli i Gwatemali oraz w Japonii. Te wszystkie państwa łączy to, że napięcia w gniazdach elektrycznych wynosi tam 110 V.

Typ D – dawny model brytyjski

Wtyczki typu D kiedyś stosowane były w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj można je spotkać w Indiach, Nepalu, Namibii i na Sri Lance. Charakterystyczne dla nich jest to, że maksymalne natężenie prądu wynosi 5 A, a także ich wygląd. Posiadają trzy okrągłe bolce, które ustawione są w kształcie trójkąta. Jeden z nich to kołek uziemiający i jest on wyraźnie grubszy od pozostałych.

Typ H – Izrael i strefa Gazy

Gniazda elektryczne kompatybilne z wtyczkami typu H spotkamy w Izraelu i w strefie Gazy. Posiadają trzy bolce ustawione w kształcie litery „V”. W starszej wersji są one okrągłe, a w nowszej płaskie. Napięcie, do jakiego przeznaczona jest ta wtyczka wynosi 220 V, a maksymalne natężenie prądu 16 A.

Typ I – Australia

Wybierając się do Australii, należy spodziewać się zobaczyć wtyczki, które są trochę podobne do tych amerykańskich. Również posiadają one dwa płaskie bolce, ale w tym przypadku są one ustawione do siebie pod kątem, na kształt litery „V”. Czasem występują także bolce uziemiające. Taki rodzaj wtyczek można spotkać nie tylko w Australii, ale także w Nowej Zelandii, Papui Nowej Gwinei oraz Argentynie.

Typ K – „uśmiechnięte” gniazdko

Wtyczka typu K nazywana jest duńską, ale, oprócz Danii, występuje także w innych państwach – Bangladeszu, Senegalu i na Malediwach. Jest podobna do wtyczki europejskiej typu C, ale posiada dodatkowy bolec uziemiający na dole. Ma on charakterystyczny kształt i dlatego gniazda elektryczne kompatybilne z wtyczką typu K mogą przywodzić na myśl uśmiechniętą buzię.

Co kraj to obyczaj i co kraj to inne gniazdko – warto o tym wiedzieć, zabierając w podróż sprzęt wymagający ładowania i, w razie potrzeby, zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę.

Gniazdka elektryczne znajdziesz w sklepie eGniazdka.pl.

Categories Dom i Wnętrze