TOP

Ubezpieczenie OC – obowiązkowa polisa na polskich drogach

Własny samochód daje olbrzymią swobodę poruszania się, zarówno na co dzień, jak i w czasie wakacji. Samochód to jednak nie tylko zalety – każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobligowany jest również do tego, aby pojazd był ubezpieczony. Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa w naszym kraju. Co trzeba o niej wiedzieć? Ile kosztuje?

 

Czym jest ubezpieczenie OC?

Polisa ubezpieczeniowa OC (odpowiedzialności cywilnej) to ubezpieczenie komunikacyjne, które muszą kupić właściciele samochodów, ale też motocykli, quadów, ciągników. Polisa OC jest wymagana, by móc legalnie poruszać się po polskich drogach. Ubezpieczenie OC chroni niejako interesy innych użytkowników drogi. W razie kolizji czy wypadku to z polisy sprawcy pokrywane są wszelkie szkody. Brak polisy sprawia, że sprawca musi wszelkie zniszczenia opłacić z własnej kieszeni – kwoty są naprawdę wysokie! Ubezpieczenie OC jest sprawdzane podczas każdej kontroli drogowej. Brak ubezpieczenia czy też przeterminowana polisa narażają nas na dotkliwe kary finansowe. Polisy najczęściej kupowane są na okres roku – warto pamiętać o tym, aby zachować ich ciągłość. Każdy dzień bez ważnej polisy naraża nas na kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Wysokość polisy OC nie jest stała i wynika z kilku czynników. Najważniejsze to oczywiście wiek posiadacza pojazdu, ale też wiek pojazdu oraz wielkość silnika. Podczas obliczania składki bierze się też pod uwagę miejsce rejestracji samochodu. Na wysokość opłaty składkowej wpływają zniżki, które posiadacz samochodu zbiera podczas kolejnych lat bezkolizyjnej jazdy. Dzięki nim możliwe jest obniżenie kwoty składki. W wielu przypadkach opłacenie składki na rok z góry również pozwala na niewielkie obniżenie ceny.

 

Categories Motoryzacja