TOP

Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe i po co Ci one?

Operator wózka widłowego to obecnie dość dobrze płatny zawód niewymagający specjalistycznego wykształcenia. By go wykonywać, wystarczy przejść odpowiedni kurs, zrobić badania lekarskie i zdać egzamin.

Aby zostać legalnym operatorem wózka widłowego, należy zdobyć jeden z poniższych dokumentów:

Legitymację UDT wystawioną po zdanym egzaminie państwowym przez Urząd Dozoru Technicznego lub Książkę Operatora wystawianą przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

 

Jaki wybrać kurs na operatora wózka widłowego?

By móc przystąpić do egzaminu państwowego UDT należy ukończyć kurs operatora wózków widłowych. Na rynku znaleźć można całkiem sporo takich kursów, a ceny plasują się w przedziale między 500-1000 PLN. Niestety trzeba zwracać baczną uwagę na renomę danej szkoły i śledzić opinie o niej. Zdarzają się przypadki, gdy firmy szkoleniowe odcinają program szkolenia, by zaoszczędzić bądź pobierają podwójną opłatę osobno za kurs teoretyczny i osobno za kurs praktyczny. By zdać pozytywnie egzamin, trzeba przyswoić oba zagadnienia.

 

Czego jeszcze będę potrzebował, aby otrzymać uprawnienia?

Poza samym kursem i egzaminem, by móc pracować na stanowisku operatora wózka widłowego, trzeba przejść pozytywnie badania stwierdzające, że nasz stan zdrowia umożliwia bezpieczne wykonywanie takiego zawodu.

Niezależnie od badań lekarskich i pozytywnego przebiegu kursu prowadzenia wózka widłowego, niezbędne jest uzyskanie zgody przełożonego na prowadzenie konkretnego typu pojazdu, ponieważ wózki widłowe różnych producentów różnią się od siebie sposobem obsługi, na przykład wózki widłowe Promag, szczególnie te specjalistyczne, będą wymagały odmiennego doświadczenia niż wózki innego producenta.

 

Ile zarabia operator wózka widłowego?

Biorąc pod uwagę, że do wykonywania tego zawodu nie potrzeba specjalistycznego wykształcenia, a jedynie kursu, który trwa około tygodnia i zdanie egzaminu, warto rozpatrzyć taką drogę kariery. Zarobki w zależności od lokalizacji, stażu i branży plasują się na poziomie 3000 a 5000 PLN na rękę. Praca nie jest szczególnie ciężka, można starać się o zatrudnienie za granicą. Rynek jest obecnie bardzo chłonny i nie trudno o pracę w tym zawodzie.

 

Czy są jakieś minusy w pracy operatora wózka widłowego?

Jak w każdym zawodzie tak i w pracy operatora wózka widłowego można znaleźć minusy. Praca to jest wymagająca, łatwo w niej o wypadek, operator musi być niezwykle odpowiedzialny zarówno za siebie, za innych, za sprzęt, jak i za przewożony towar. W tym zawodzie nie można sobie pozwolić na brawurę. Kolejną niedogodnością jest praca przez wiele godzin w pozycji siedzącej. Najczęściej praca odbywa się na zmiany, a nie rzadko jest wykonywana w nocy. Na pewnym etapie rozwoju nie ma już możliwości awansu, a wzrost wynagrodzenia jest regulowany jedynie stażem pracy.

Zdjęcie pochodzi ze strony e-pronag.pl

Categories Technologia