Okres wakacyjny to czas, w którym wyjątkowo dużo młodzieży decyduje się na podjęcie pracy za granicą. Najczęściej jest to praca dotycząca zbiorów sezonowych warzyw i owoców. Co ciekawe – Polacy chętnie podejmują się tego rodzaju pracy, określając ją jako mało wymagającą oraz dobrze płatną. O czym musi pamiętać każdy nastolatek, zanim wyjedzie do pracy za granicę?
Zatrudnienie z legalnego źródła
Szukając pracy miejmy się na baczności – wielu pracodawców szuka pracowników sezonowych, proponując im wysokie stawki, zakwaterowanie i inne. W praktyce może się jednak okazać, że takie osoby trafiają do nielegalnych zakładów pracy, gdzie nie tylko nie odstają wynagrodzenia za swoją pracę, ale również może okazać się, że pracodawca zatrzymuje paszporty Polaków. Takie sytuacje są coraz rzadsze, jednak musimy o tym pamiętać. Wybierając konkretnego pracodawcę sprawdźmy opinie o nim i dowiedzmy się, czy poprzedni pracownicy nie mieli z nim problemów. Pracy możemy szukać samodzielnie poprzez sieć lub też udać się do pośrednika pracy zagranicznej. Plusem korzystania z tych ostatnich jest fakt, że zazwyczaj agencje sprawdzają dokładnie potencjalnych pracodawców.
Zadbaj o pozwolenie na pracę i pamiętaj o podatkach!
Zezwolenie na pracę dotyczy krajów niebędących członkami UE. W przypadku innych państw członkowskich Polacy mogą swobodnie przekraczać granice i podejmować zatrudnienie. W większości przypadków obowiązkowe jest jedynie posiadanie konta bankowego w kraju, w którym pracujemy, aby pracodawca mógł przesyłać na nie wypłaty. Pamiętajmy także o podatkach i o tym, że możemy uzyskach jego zwrot. Zwrot podatku z Niemiec czy Wielkiej Brytanii nie będzie trudny – jeśli jednak nie jesteśmy biegli w sprawach podatkowych warto udać się do biura podatkowego i zapytać o poradę.