TOP

Atopowe zapalenie skóry – wszystko co o nim musisz wiedzieć

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która najczęściej dotyczy małych dzieci. Szacuje się, że jej pierwsze objawy pojawiają się głównie u noworodków po ukończeniu szóstego miesiąca życia, ale nie tylko. Jeżeli Twoje dziecko w tak wczesnym wieku nie wykazywało żadnych oznak, druga fala może nadejść, gdy idzie do szkoły podstawowej. Zobacz jak rozpoznać pierwsze objawy AZS.

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której dzieci nie zrozumieją, ale poczują niesamowity ból i dyskomfort. Coraz częściej do lekarzy udają się rodzice, którzy skarżą się na pierwsze objawy tego stanu. Na domiar złego, nie istnieje żadna metoda całkowitego wyleczenia, można wyłącznie minimalizować objawy i utrzymywać ten stan za pomocą odpowiedniej pielęgnacji i kosmetyków.

Choroba ta najczęściej pojawia się u niemowląt i zaczyna się od swędzenia skóry. To jednak dopiero początek najgorszego. Wiele osób, u których atopowe zapalenie skóry trwa dosyć długo uważa, że ten świąd jest gorszy niż ból. Skóra też staje się bardzo sucha i łatwo ulega zniszczeniu – robią się rany, na łokciach można zaobserwować grudki, na ciele powstają ropne ślady. Niestety też, choroba jest na całe życie i nie ma jeszcze żadnej skutecznej metody na całkowite wyleczenie. Czy wiesz, skąd ona się bierze?

Uważa się, że atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne, jak astma i często jej towarzyszy. Można też się spotkać z teorią, że AZS jest wynikiem utrzymywania nieodpowiedniej higieny ciała. Jednak jak wytłumaczyć to zjawisko u niemowlaka, u którego pierwsze objawy są widoczne nawet na kilka dni po urodzeniu? Dlatego co do teorii, skąd się bierze atopowe zapalenie skóry, lepiej milczeć i oczekiwać na konkretne wyniki badań. Jak wspominaliśmy, choroby nie da się wyleczyć, ale można minimalizować jej objawy. Najważniejsza jest higiena i odpowiednie natłuszczanie skóry, aby nie była ona sucha i wrażliwa. Mówi się też, żeby nie zakładać na siebie ubrań, które mogą podrażniać – jak chociażby swetry z wełny czy syntetyczne materiały, które będą odparzać. Wokół powinna panować też czystość, ponieważ kurz i brud także nie wpływa pozytywnie na stan skóry.

Więcej o atopowym zapaleniu skóry przeczytasz na stronie Langsteiner

Categories Zdrowie i uroda