TOP

Renowacja skórzanej tapicerki

Skórzana tapicerka w samochodzie wygląda bardzo dobrze, pod warunkiem że nie jest zużyta lub uszkodzona. A przecież jest tam sporo obszarów naprawdę narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Nie oznacza to jednak, że kiedy wydarzy się coś nieprzewidzianego, jesteśmy skazani na wymianę tapicerki. W wielu przypadkach wystarcza renowacja.

Jakie miejsca niszczą się najczęściej?

Najczęściej wycierają się fotele samochodowe, zwłaszcza fotel kierowcy, który jest zawsze używany. Ale oczywiście problemy zdarzają się również w przypadku innych foteli, podłokietników, skórzanych elementów konsoli czy paneli. Właściwie każde miejsce obciągnięte skórą jest narażone na dziury, plamy i zadrapania. Jeżeli mamy przystąpić do renowacji, warto dokładnie obejrzeć całe wnętrze, żeby nie wracać za kilka tygodni w kolejne wymagające naprawy miejsce.
W przypadku gdy mamy do czynienia z otarciami lub plamami nie warto załamywać rąk. Współczesne substancje, takie jak nowoczesna farba do skóry samochodowej, pozwalają na bardzo wydajne naprawienie i zakonserwowanie takich powierzchni.

Co potrzebujemy do naprawy skóry?

W pierwszej kolejności trzeba oczyścić zniszczone miejsce, żeby farba do skóry dobrze się trzymała. W tym celu będzie potrzebny będzie zmywacz do skóry, oraz wszelkiego rodzaju gąbki, pędzelki i szmatki, które mogą się przydać do delikatnego oczyszczenia takiego miejsca. Delikatnego, ponieważ musimy uważać, żeby podczas oczyszczania nie spowodować jeszcze większych uszkodzeń.
Jeżeli uszkodzenia są poważne może być potrzebna specjalna szpachla do skóry, która wypełnia się ubytki. Dopiero po uzupełnieniu braków, wyrównaniu powierzchni i wyschnięciu powierzchni możemy przystąpić do malowania.

Malowanie skóry

Oczywiście podstawowym kryterium doboru farby do skóry jest odpowiedni kolor. W przypadku odcieni innych niż podstawowe szukanie właściwego może się okazać dość czasochłonne. Jeżeli jednak nasza praca ma przynieść właściwy efekt, warto poświęcić nieco więcej czasu, by trafić na najbardziej pasujący nam odcień.
Warto dowiedzieć się jakie techniki są preferowane przez producenta farby. Jednak w przypadku braku takich informacji sensownym rozwiązaniem jest delikatne nanoszenie farby rogiem gąbki. Przy pierwszej warstwie krycie będzie zazwyczaj słabe, ponieważ skóra musi wchłonąć nieco farby, ale dzięki temu później dobrze się z nią zwiąże.
Zazwyczaj wskazane jest położenie warstwy farby wykończeniowej, czyli specjalnego lakieru bezbarwnego. Jest to jednak uzależnione od rodzaju farby.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Lakiery24.com

Categories Ciekawe