Decydując się na konkretnego detektywa powinniśmy przede wszystkim zapytać go o doświadczenie, referencje oraz licencję – detektyw może założyć własne biuro wyłącznie po przebyciu koniecznego kursu oraz zdaniu egzaminu państwowego!
Najczęściej zadawane pytania do detektywa
Zawód detektywa to jeden z budzących najwięcej emocji – do dzisiaj bowiem owiany jest mgiełką tajemnicy i dreszczyku emocji. Sami detektywi nie mają jednak nic do ukrycia i chętnie opowiadają o swojej pracy i metodach pracy. Z jakimi najczęściej sprawami mają do czynienia? Jakie pytania najczęściej zadają im klienci?
Cennik
Z pewnością jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to dotyczące cennika usług. Zazwyczaj detektywi swoje usługi wyceniają w godzinach pracy, ale stawki są różnorodne i zmienne w zależności od doświadczenia samego detektywa, wykorzystywanych środków, wielkości miasta, w którym leży biuro – np. detektyw Warszawa będzie zazwyczaj droższy niż ten z mniejszego miasta, etc.
Ceny mogą zależeć także od tego, gdzie będzie przebiegała praca – jeśli będzie się ona wiązać z dalekimi dojazdami oczywiście cennik może się zmienić.
Metody pracy
Klienci zastanawiający się nad wynajęciem detektywa nierzadko zastanawiają się również nad metodami pracy konkretnego specjalisty. Zazwyczaj detektywi przedstawiają większość ze swoich metod pracy – korzystają przede wszystkim z komputerów, nowoczesnych urządzeń audio wizualnych (kamery, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne). Specjaliści podkreślają także, że ich praca nie byłaby możliwa bez sprawnego i skutecznego samochodu. Nie tylko szybkiego, ale i takiego, w którym czują się bezpiecznie i w którym mogą przewozić znaczną ilość niezbędnego sprzętu.
W przypadku detektywów wykorzystywane są również narzędzia nagrywające i rejestrujące. Nierzadko tak pozyskany materiał jest wykorzystywany w sprawach sądowych.
Miejsce pracy
Pytania dotyczące miejsca pracy nie posiadają prostej odpowiedzi, gdyż detektyw pracuje zarówno w biurze, jak i w terenie. Zazwyczaj detektywów kojarzymy jako osoby spędzające dużą część dnia w samochodach. To jednak praca w biurze i przy komputerze zajmuje znaczną część czasu. Zazwyczaj polega ona na tworzeniu raportów czy też analizowaniu dokumentacji.