TOP

Gotowe elementy do wzmocnienia dachu

Odpowiednie usprawnienie i zwiększenie szczelności dachu bardzo często wiąże się z wykonaniem konkretnych obróbek blacharskich. Jednak dzięki dostępności wielu usprawnień, możliwe jest wykorzystanie gotowych, uprzednio wyprofilowanych i specjalnie do tego celu przygotowanych elementów ułatwiających wykorzystanie blachy do działań dekarskich.

Gdzie stosować gotowe elementy?

Ze względu na szczególne narażenie na zwiększoną ilość wilgoci oraz bardziej wrażliwe umiejscowienie, niektóre fragmenty dachu wymagają
szczególnej uwagi i zastosowania jak najlepszych zabezpieczeń na tym obszarze.

Największe zagrożenie zaobserwować między połaciami, przy okapie dachu, a także wokół instalacji kominów i okien dachowych, również na
poddaszu. Obróbki blacharskie powinny być wykonane również przy krawędziach szczytowych dachu.

Jakie są dostępne gotowe elementy?

Zastosowanie gotowych elementów obróbki blacharskiej posiada bardzo szeroki zakres asortymentu. W przypadku dachów, szczególnie wartymi uwagi są usprawnienia pozwalające odprowadzać wodę z elewacji bez narażenia jej na przepuszczanie wilgoci.

Dlatego obróbce blacharskiej poddawane są rynny, pasy nadrynnowe i podrynnowe, przewody kominowe i wentylacyjne, okna połaciowe, kalenice oraz w zależności od projektu dachu i ich rodzaju, wiatrownice. Przy obróbce istotna jest wysokość pokrycia dachu, dlatego ważne jest dobre dopasowanie wszystkich elementów.

Materiały budowlane

Do najczęściej wykorzystywanych materiałów, na których wykonuje się obróbki blacharskie, należy pokrywana warstwą farby blacha z aluminium lub cynkowa, bardzo często dodatkowo wzmocniona przed skorodowaniem. Jednak w celu jak najlepszego zabezpieczenia dachu, wszystkie obróbki warto wykonywać przy użyciu blachy miedzianej.

Bardzo korzystne jest również wykorzystanie takich samych materiałów, z jakich wykonany jest dach, ponieważ zapewnia to odpowiednią kompatybilność pomiędzy użytymi surowcami oraz daje gwarancję, że z czasem uszczelnienia nie stracą swoich cennych właściwości.

Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal

Categories Technologia