TOP

Praktyka przechowywania rowerów w mieszkaniu

Kiepskie rowerownie lub posiadanie wyjątkowo drogiego sprzętu nie pozostawiają wyboru mieszkańcom bloków – trzeba znaleźć sposób na praktyczne i wygodne przechowywanie rowerów w mieszkaniu. Najlepiej tak, by dało się z nich bez przeszkód korzystać, a ich obecność była niezauważalna… jak to zrobić?

Czy to się zmieści?

To częsty dylemat. Wieszak na rowery wydaje się zajmować mnóstwo miejsca, a mieszkania rzadko są wielkie i przestronne. Mały metraż bynajmniej nie zachęca do tego, by uzupełnić wystrój rowerami stojącymi niemal na środku pokoju, przez które trzeba zgrabnie przeskakiwać, chcąc przedostać się do innego pokoju, łazienki lub kuchni… nic z tego. Wystarczy rozejrzeć się i skorzystać z jednego z wielu rozwiązań.

Jeśli mieszkanie jest nieduże, ale ma wysoki sufit (na przykład dlatego, że mieści się w starym budownictwie), kupno wieszaka na rowery typu winda nie jest złym pomysłem. Przeciwnie – zmyślna konstrukcja, która pozwala rowerom na stabilne, bezpiecznie lewitowanie nad głowami i umożliwia opuszczanie ich na ziemię, stanowi dobre rozwiązanie. Można też pomyśleć nad pionowymi wieszakami, na których umieszcza się rowery za koła tak, że zajmują tylko nieco przestrzeni na ścianach.

Jak zadbać o porządek?

Warto zawczasu przemyśleć kwestię powrotów do domu ubłoconym, mokrym po deszczu albo śnieżycy rowerem. Nie da się tego uniknąć, da się za to uniknąć plam i zabrudzeń. W tym celu można pokryć ścianę w miejscu, gdzie zawisną rowery, odporną na zabrudzenia i zmywalną farbą. Sprawdzają się też ceraty i nieprzemakające tapety oraz kompozycje z płytek, które można bez problemu umyć – a przy tym mogą wyglądać naprawdę ciekawie, zwłaszcza w przedpokoju.

A woda ściekająca na podłogę? Zwyczaje rozłożenie chłonnej ścierki pod zawieszonymi na ścianie rowerami, podobnie jak na wycieraczce podczas pluchy, w zupełności wystarczy by ochronić świeżo wysprzątane mieszkanie przed paskudną, błotnistą plamą na podłodze.

Czy w ogóle warto?

Zawsze warto chronić swoją własność przez zniszczeniem lub kradzieżą, a wieszak na rowery w mieszkaniu daje pewność, że żadna niepożądana osoba nie ma do nich dostępu. To pierwsza, główna zaleta takiego rozwiązania – nie zaprzeczy jej żaden zapalony rowerzysta.

Po drugie, wybór wieszaka na rowery w stylu pasującym do wystroju i o konstrukcji uwzględniającej metraż oraz rozplanowanie mieszkania pozwala osiągnąć ciekawy efekt. Oczywiście będzie nieco futurystycznie – ale czego nie robi się dla bezpieczeństwa i dostępności swojego roweru?

Tekst przygotowany we współpracy z Calus-P

Categories Dom i Wnętrze
hesterbeergals.com earchmarket24.com bardirovka.com