Wzruszający ślub i piękne wesele to marzenie niejednej przyszłej panny młodej. W Polsce przyjęło się, że na ślubach nie oszczędzamy. Wiele młodych par po swoich weselach wspominało o tym, że aby sprostać oczekiwaniom potencjalnych gości zaciągali kredyty i urządzali olbrzymie przyjęcia. Czy faktycznie jest to konieczne? Czy obecnie młode pary także chcą wchodzić na nową drogę życia z kredytami?
Jakie śluby zawiera się w Polsce?
W Polsce możemy wziąć ślub kościelny lub cywilny – różnią się one zarówno formalnościami, czasem trwania uroczystości i klasycznie: ceną. W przypadku ślubów kościelnych opłaty obejmują nie tylko kwotę za samą ceremonię, ale również opłaty dla organisty, za przystrojenie kościoła. Okazuje się, że koszt tych wszystkich elementów może wynieść nawet 1000 zł! Mimo tego młodzi ludzie decydują się na ślub kościelny – jest on dostojniejszy w opinii wielu Polaków. Drugą opcją jest ślub cywilny zawierany w USC. Aby mógł się odbyć konieczne jest dostarczenie niezbędnych dokumentów (np. skrócony akt urodzenia) oraz wniesienie opłaty urzędowej. Ta na szczęście nie jest wysoka, wynosi ok. 90 zł.
Od początku roku 2015 zmiany w prawie cywilnym pozwoliły na organizowanie ślubów cywilnych również poza urzędem – pomimo wysokich kosztów (1000 zł!) młode pary chętnie decydują się na ten rodzaj ceremonii. Warunkiem jest jednak, aby wybrane miejsce było odpowiednio uroczyste. Najczęściej wybierane są zabytkowe zamki i pałace, ale młode pary chętnie ślubują także w pięknych ogrodach, parkach.
Alternatywą dla ślubu w Polsce są uroczystości odbywające się na egzotycznych wyspach. Taki rodzaj ceremonii zorganizuje dla nas topowe biuro podróży. Jakie miejsca cieszą się największą popularnością? Bez wątpienia śluby na Dominikanie są najczęściej wybierane. Inne miejscówki to Seszele, Mauritius lub Kuba.